Otázky a odpovědi - Vřetenové sekačky na anglický trávník ATCO Allett

Odběr novinek

Máte zájem dostávat nejnovější příspěvky přímo do vaší e-mailové schránky?

 

Zaregistrujte se pro automatické zasílání novinek:

Anketa

Jaké stáří sekačky jste schopni akceptovat při koupi použité vřetenové sekačky?

1-2 roky (2010 - 2011)

31%

 

3-4 roky (2008 - 2009)

16%

 

5-6 let (2006 - 2008)

16%

 

7-11 let (2000 - 2005)

14%

 

Pokud je v dobrém stavu, stáří není rozhodující.

23%

 

Použitou sekačku bych si nekoupil

0%

 

Počet hlasů: 3795

Otázky a odpovědi

Rozdíl mezi motory Kawasaki a Loncin

3. července 2013, 18.33

Na následujícím videu můžete porovnat zvukový rozdíl mezi motorel Loncin 87ccm, který je osazen v základní řadě sekaček Allett Classic a motorem Kawasaki, který byl do roku 2010 montován rovněž do základní řady, ale v současnosti je určen jen pro luxusní řadu Kensington.

Takže pro shrnutí: motor Kawasaki byl od roku 2006 do roku 2010 montován jak do luxusní verze Balmoral (dnes Kensington), tak i do základní řady, která se vyráběla pro značky Suffolk Punch nebo Qualcast.

Od roku 2012 se Kawasaki montuje jen do luxusní řady Kensington.

 

Základní řada

motor

Luxusní řada

motor

do roku 2010

Atco (Suffolk Punch, Qualcast)

Kawasaki

Atco Balmoral

Kawasaki

od roku 2012*

Allett Classic

Loncin

Allett Kensington

Kawasaki

* v roce 2011 se nevyrábělo.

 

Zvukové porovnání obou motorů můžete poslechnout na tomto videu.

 

 

 

Rozdíl mezi základní řadou (Suffolk Punch či Classic) a Balmoral (Kensington)

25. června 2013, 14.46

Velmi mnoho z potencionálních zákazníků nezná přesné rozdíly mezi základní řadou a luxusní řadou vřetenových sekaček Atco. Rozhodli jsme se proto ty nejdůležitější sepsat, aby jste se správně rozhodli pro vhodný typ vřetenové sekačky.

 

Atco Balmoral (Allett Kensington)

Atco Suffolk Punch (Allett Classic)

Popis: Balmoral je téměř identická sekačka s Kensington, která se vyráběla do roku 2010. Následně továrnu koupila od společnosti Bosch (Atco) společnost Turfmech (Allett) a sekačka Balmoral se přejmenovala na Kensington. Sekačka je konstukčně stejná a rozdíly jsou nepatrné (byl například nahrazen standardní spojovací materiál spojovacím materiálem z nerezi).

Proto jsou jsou identické i náhradní díly a samozřejmě perfektní funkčnost.

Dalo by se říci, že porovnání obou typů můžeme přirovnat k porovnání automobilů jednoho výrobce. Oba vás odvezou z místa do místa B avšak s jiným komfortem a teoreticky jiným výsledkem (například nižší spotřeba).

Popis: Sekačky Suffolk Punch nebo Qualcast byly vyráběny společností Atco a z obchodních důvodů nesly primárně jiné označení, aby si zákazníci nepletli luxusní řadu Balmoral se základní řadou. Po reorganizaci (viz vysvětlení vlevo) je již jedna značka (Allett) a základní řada je označována jako Allett Classic a luxusnější pak Allett Kensington. Oproti verzi Balmoral vs. Kensington, kde nedošlo k výrazné změně, je Classic osazen jiným motorem, konkrétně značky Loncin. Pravděpodobně se jednalo opět o obchodní tah, kdy se výrobce snažil obecně cenu vřetenové sekačky snížit a přiblížit tak vřetenové sekání širšímu spektru zákazníků. Pro ty, kteří však chtějí výměnné kazety a luxusnější variantu je určena řada Kensington.

Přední zinko-ocelový válec

Přední plastový válec

Přední hrábky

Nemá přední hrábky

6 nožové vřeteno

5 nožové vřeteno (mírně slabší tloušťka)

Směrování odhozu trávy do koše

Nemá směrování odhozu trávy

Odolný dvoupolohový sběrný koš 52 litrů, resp. 62 l či 70 l

Polypropylénový jednopolohový 32 litrů

Špičkový motor Kawasaki

Suffolk má rovněž Kawasaki, Allett Classic však už Loncin

Plynulé nastavení výšky střihu

5 přednastavených poloh pro sečení

Možnost instalace QX (QC) výměnných kazet (pročesávací, vertikutační, protiplsťová, kartáč či 10 nožové vřeteno)

Jen pročesávač

U verze 17" (43 cm) dělený zadní válec (diferenciál)

Nedělený zadní válec u verze 17"

Robustní konstrukce

Standardní konstrukce

 

 

 

 

Jakou šířku sekačky vybrat?

Může to vypadat jednoduše, ale odpověď je komplikovanější. Velikost trávníku je jistě hlavní kritérium, ale někteří volí sekačku i podle jiných kritérií, například dobrá manévrovací schopnost či naopak rychlé posekání.
Velikost trávníku by měla však být podstatným rozhodovacím faktorem. Proto volte:

sekačku šíře 14" (35 cm) na menší trávníky do 250 - 400 m2

sekačku šíře 17" (43 cm) na střední trávníky do 600 - 800 m2

sekačku šíře 20" (43 cm) na větší trávníky do 1 400 m2

sekačku šíře 30" (76 cm) na velké trávníky od 1 000 m2

 

Nutno však podotknout, že i když má někdo celkovou plochu trávníků například nad 400 m2 , ale trávník není pravidlených ploch a doporučili bychom tedy minimálně 17" (43 cm), tak mnoho zákazníků volí raději menší sekačku 14" (35cm), protože se s ní lépe manévruje.

Naopak mnoho zákazníků chce mít posečeno rychle, a proto volí i na menší trávník větší sekačku.

Pokud byste se nemohli rozhodnot, neváhejte nás kontaktovat a vše probereme.

 

 

 

Potřebuji vřetenou sekačku na anglický trávník?

ANO. Pro nízce a kvalitně střižený trávník je nejvhodnější vřetenová sekačka. Již jsme se setkali s mnoha oponenty, kteří tvrdí, že na 20-25 mm jsou schopni posekat trávník bez problémů svou rotační sekačkou. V prvé řadě bez problémů možná jen absolutně rovný trávník, protože jakákoli terénní nerovnost či jen rozdíl mezi dlažbou nebo obrubou trávníku se ihned projeví. Rotační sekačka totiž seče v celé své šíři do všech stran a proto, když vjíždíte na terénní nerovnost "zajede" rotující nůž vždy do trávníku, v horším případě až do hlíny nebo naopak v údolíčku zanechá trávník vyšší (viz obrázek). Čím větší záběr sekačky, tím je rozdíl a výsledek horší.

Rotační sekačka při kopírování terénu

Kdežto vřetenová sekačka kopíruje terén.

 

Dalších důvodů je mnoho, ale přeci jen ještě podstatným je, pokud bychom chtěli mít trávník vysoký opravdu 20 mm čí méně, protože na takovou výšku zkrátka rotační sekačku nenastavíte.

 

 

 

Jaký je rozdíl mezi vřetenovou a rotační sekačkou?

 

 

 

Jaká je spotřeba u benzínových modelů?

VELMI MALÁ. Důvodem je opět rozdíl mezi vřetenovou a rotační sekačkou. Zkuste si vzít kancelářský papír a ustřihněte proužek, který bude 10 cm dlouhý a 1 cm široký. Chytněte jej za konec a svisle nechte dolů. Zkuste opatrně a velmi pomalu ostrým nožem v polovině tento papírek useknout. Opatrně ať si neublížíte! Pravděpodobně se vám to nepodařilo nebo jste je papírek poškodili. Ale neusekli. Nezkoušejte být samurajové a nezvyšujte rychlost švihu! Místo toho vyměňte nůž za nůžky a střihněte. Můžete velmi, velmi pomalu. Přesto se vám jistě podaří provést čistý střih.

Pokud bychom porovnali energii, kterou jsme potřebovali k dosažení stejného výsledku dalo by se říci, že obdobné je to u spotřeby energie (paliva) u vřetenové vs. rotační sekačky. Rotační sekačka, potřebuje vysoké otáčky motoru, aby vyvinula dostatečnou rychlost pro rotující nože, které trávu sečou. A vysoké otáčky = vysoká spotřeba.

Vřetenová sekačka však nepotřebuje tak vysoké otáčky, protože ta střihne trávní stébla 79 krát na 1 metru (u šestinožového vřetene 79, u 5 nožového vřetene 66 a u desetinožového dokonce 136 krát). A vřetenové sekačce je jedno jestli urazíte onen jeden metr za vteřinu nebo za minutu (popravdě takto pomalu by to však asi nešlo, protože motor by již zhasnul).

Z toho plyne, že na jednu nádrž (cca 1,5 l) toho posečete opravdu hodně.

 

 

 

Jak si poradí vřetenová sekačka se svahem?

Jelikož je svah široký pojem je potřeba rozlišit některé druhy svahu. V prvé řadě je však nutné myslet na bezpečnost, takže několik rad úvodem.

Vždy si buďte jistí svou pozicí ve svahu.

Choďte, nikdy neutíkejte.

Sečení na březích a a svazích může být nebezpečné:

 - pokud je svah strmý, sekejte podél svahů - nikdy nahoru a dolů.

 - buďte zvláště opatrní na své postavení na svazích nebo ve vlhké trávě.

 - buďte velmi opatrní při změně směru na svazích.

 - nesekejte příliš strmé svahy.

 

Mírné svahy lze sekat bez obtíží a s opatrností i nahoru a dolů či podélně, což je bezpečnější.

Krátce strmý svah je nejlepší sekat nahoru a dolů, protože válce sekačky kopírují terén. Pokud byste sekali podélně hrozí, že na krajích budete mít více vysekané části, viz obr. 5 a 6. A samozřejmě platí pravidlo, že čím, větší záběr sekačky máte, tím bude výsledek pokosu horší. Pokud je však svah strmý a navíc dlouhý, tak byste z bezpečnostních důvodů měli sekat jen podélně.

Pokud budete sekat delší svah nahoru a dolů, tak nahoru Vám jistě pomůže pojezd sekačky. Hrozí však časté podkluzování hnacího válce, což trávě neudělá úplně nejlépe. Pokud však sekačce mírně pomůžete, tak v tom není problém.

Opačným směrem, tedy z kopce dolů je někdy výhodnější vypnout pojezd a sekačku jen mírně tlačit. Tím vám vznikne čisté posečení, protože dosáhnete vždy minimálního počtu střihů na metr. S pojezdem je totiž velká pravděpodobnost, že sekačka nabere trochu větší rychlost než je rychlost pojezdu, ale otáčky motoru zůstanou stejné a tudíž i počet střihů na metr.

 

Závěrem lze tedy říci, že neexistuje jednoznačná odpověď na tuto otázku, protože druhů svahů je velké množství. Svahy na fotkách 1-4 jsou sečeny bez jakýchkoli problémů a to jak podélně tak i nahoru a dolů. Výjimku tvoří obrázek 5-6, kde není možnost stříhat nahoru a dolů (záhon a cesta) a proto vznikne vysečená tráva v náběhu svahové hrany.

 

Každopádně vřetenovou sekačkou dosáhnete vždy lepšího výsledku než rotařní sekačkou (viz otázka "Potřebuji vřetenovou sekačku na anglický trávník?).

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: